AKTUALNA INFORMACJA ODNOŚNIE FUNKCJONOWANIA SZKOŁY I ZAJĘĆ DODATKOWYCH

 • Autor: Tomasz Trusiak
 • 10 maj, 2017

Szanowni Rodzice,

  Od kilku miesięcy próbujemy poprawić sytuacje w naszej szkole. Nie jest to proces łatwy, zważywszy na to, iż na każde pytanie lub wątpliwość dostajemy maile z oskarżeniami i atakami od Pani Kierownik. W związku z pojawiającymi się pytaniami z Waszej strony postanowiliśmy podzielić się kilkoma faktami z ostatnich miesięcy. Jeżeli ktoś chciałby uzyskać dodatkowe informacje dysponujemy korespondencja i protokołami ze spotkań.

Dlaczego staliśmy się niewygodni dla Pani Kierownik?

1.       Rada Rodziców przestała przekazywać pieniądze za zastępstwa doraźne. W październiku i listopadzie Pani Kierownik napisała do nas prośbę o zapłacenie jej pieniędzy za zastępstwa za spotkanie z RR oraz Pasowanie uczniów 1 klasy. Jest to działanie nielegalne i nie mogliśmy tego firmować naszym imieniem. Od tej pory Pani Kierownik rozpoczęła kampanie informacyjna jakoby finanse RR pozostawały nierozliczone oraz że dostęp do konta mają osoby niepowołane. Sprawozdanie finansowe za zeszły rok zostało przyjęte na pierwszym walnym zebraniu obecnego roku szkolnego. Plan budżetowy i jego realizacja jest przedstawiany podczas walnych zebrań RR.

2.       Rada Rodziców przestała zwracać pieniądze za wydatki, które wcześniej nie zostały z nami ustalone. W poprzednich latach zdarzało się, że byliśmy informowani po czasie, że coś zostało zorganizowane bez naszej wiedzy i że pieniądze mają być zwrócone przez rodziców.

3.       Zwróciliśmy uwagę na brak umowy z Bildungs- und Sportreferat-em na użytkowanie budynku. W naszej opinii nie możemy inwestować w sprzęt i doposażenie szkoły nie mając pewności, że ta w ogóle będzie istnieć. Sprawę budynku potraktowaliśmy priorytetowo. Zaoferowaliśmy pomoc i chęć uczestniczenia w rozmowach z Bildungs- und Sportreferat-em . Jednak nasza pomoc została odrzucona. Sprawa umowy ruszyła tak naprawdę po naszych naciskach dopiero w styczniu 2017. Do dnia dzisiejszego Rada Rodziców nie dostała oficjalnej informacji na temat nowej umowy. Dochodzą nas jedynie słuchy, że będzie podpisana za ten i następny rok.

4.       Nie dopuściliśmy do przejęcia kompetencji Rady Rodziców przez Panią Kierownik. Oprócz żądań dostępu do rachunków i konta, Pani Kierownik również próbowała przejąć wcześniej ustalone spotkanie RR – zmienić jego miejsce, czas oraz tematy dyskusji. Zmuszeni zostaliśmy przenieść spotkanie RR do pobliskiej restauracji, bo Pani Kierownik „zapomniała” o terminach, które wcześniej z nią ustaliliśmy.

5.       Odmówiliśmy przejęcia obowiązków BHP od Pani Kierownik , gdy ta zażądała od nas, żeby wyznaczyć rodziców, którzy staną pod szkolą i będą pilnować wejścia. Do swojego żądania dodała groźbę, że jeżeli rodzice się nie znajdą to zajęcia się nie odbędą.

6.       W związku z gromadzącymi się nieprawidłowościami oraz nasilającymi się atakami Pani Kierownik na Rade Rodziców napisaliśmy skargę na działania Pani Kierownik do Ministerstwa Edukacji Narodowej . Po wzięciu strony Pani Kierownik przez Pana Konsula Generalnego zostały wyczerpane możliwości rozwiązania opisanych problemów na miejscu i było to jedyne rozwiązanie, które nam pozostało.

7.       Efektem tego działania jest zapowiedziana kontrola doraźna przez organ nadzorujący, czyli Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Kwestia zerówek

 1. Prawdą jest, że zapytaliśmy się o funkcjonowania zerówek w listopadzie 2016. Zapytanie miało na celu wyjaśnienie nam jak możemy poprawić ich funkcjonowanie, a nie ich likwidacje. Pojawiły się sygnały, że może uda się organizować zerówki bez potrzeby finansowania ich przez rodziców (finansowanie miałby przejąć MEN).
 2. Pani Kierownik poinformowała nas, że napisała do ORPEG pismo odnośnie zerówek pod koniec 2016 roku. Niestety nigdy go nie udostępniła, więc nie wiemy jakie wówczas miała intencje. Ostatecznie zamiast pomocy dostaliśmy pismo od Pani Kierownik, w którym żądała od nas podstaw prawnych na podstawie których organizowane są wszystkie zajęcia dodatkowe w szkole.
 3. Nasza odpowiedź, w której nawiązaliśmy do statutu, który znajdował się na oficjalnej stronie www.monachium.orpeg.pl pozostała bez odpowiedzi. Statut ten pozwalał na prowadzenie zajęć dodatkowych na terenie szkoły, które były prowadzone od ponad 20 lat. Pani Lewandowska w przeszłości była nauczycielką w zerówkach.
 4. W dniu 28 marca statut został zamieniony na dokument, który nigdy wcześniej nie został nam przedstawiony. Dokument jest opatrzony datą wcześniejszą niż data jego publikacji ( antydatowany na wrzesień 2016). Posiadamy kopie wszystkich statutów, które umieszczane były na stronie ORPEG.
 5. „Nowy” statut z 28 marca oraz pismo ORPEG z 27 marca umożliwiły Pani Kierownik zawieszenie funkcjonowania zerówek z dnia na dzień. Pani Kierownik postanowiła odwołać zajęcia zerówek, religii oraz matematyki, a winne za to przenieść na Rade Rodziców
 6. Jedynym rozwiązaniem jakie pozostawiła nam Pani Kierownik to założenie stowarzyszenia. Niestety to trwa kilka tygodni i chyba o to właśnie chodziło Pani Kierownik, żeby poczekać na dobry moment i zamknąć zerówki.
 7. W ramach sprzeciwu zorganizowaliśmy akcje informacyjna pod Konsulatem RP w dniu 4 maja. Nie była to żadna demonstracja, a pokojowe zwrócenie uwagi na zaistniały problem.
 8. Obecnie organizujemy wraz z rodzicami zajęcia dla zerówek w przedszkolu oddalonym o 8 km od szkoły oraz lekcje religii w restauracji. Rozważana jest możliwość przeprowadzenia zajęć z matematyki w kawiarni.
 9. Od przyszłego roku szkolnego uruchomimy stowarzyszenie i mamy nadzieje, że Pani Kierownik nie zmieni znowu reguł gry.

 

Mimo powyższych problemów, które kosztują nas sporo czasu, obecnie organizujemy trzy wydarzenia:

- Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater z polskiej książki”

- Piknik rodzinny

- Wycieczka dla dzieci i rodziców na „Wesele w Landshut”

Trwają również prace nad nowym Regulaminem Rady Rodziców

 

Pozdrawiamy

Prezydium Rady Rodziców

rada@spkm.net

Aktualności SPK Monachium

Autor: Tomasz Trusiak 21 Dec, 2017
Szanowni Rodzice,

piąte plenarne zebranie Rady Rodziców odbędzie się w sobotę (w dniu pierwszych zajęć w 2018 roku), tj. 13.01.2018, o godz. 13.00, w sali 512.

Prosimy wszystkich przedstawicieli klas do Rady Rodziców o przybycie na zebranie.
Autor: Tomasz Trusiak 12 Nov, 2017
Szanowni Rodzice,

czwarte plenarne zebranie Rady Rodziców odbędzie się w sobotę, tj. 25.11.2017, o godz. 13.00, w sali 113.

Prosimy wszystkich przedstawicieli klas do Rady Rodziców, jak również rodziców z trójek klasowych o przybycie na zebranie.
Autor: Tomasz Trusiak 08 Nov, 2017
Szanowni Rodzice,

trzecie plenarne zebranie Rady Rodziców odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 11.11.2017, o godz. 13.00, w sali 512.

Prosimy wszystkich przedstawicieli klas do Rady Rodziców, jak również rodziców z trójek klasowych o przybycie na zebranie.
Autor: Tomasz Trusiak 19 Oct, 2017
Szanowni Rodzice,

plenarne zebranie Rady Rodziców odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 21.10.2017, o godz. 13.00, w sali 512.

Prosimy wszystkich przedstawicieli klas do Rady Rodziców o przybycie na zebranie.
Autor: Tomasz Trusiak 12 Oct, 2017
Szanowni Rodzice,

plenarne zebranie Rady Rodziców odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 14.10.2017, o godz. 13.00, w sali 509.

Prosimy wszystkich przedstawicieli klas do Rady Rodziców, jak również zainteresowanych rodziców z trójek klasowych o przybycie na zebranie.
Autor: Tomasz Trusiak 14 Sep, 2017

Szanowni Uczniowie, Drodzy Rodzice,


 w dniu dzisiejszym na pod adresem: 
Autor: Tomasz Trusiak 22 Aug, 2017

Szanowni Państwo,

pierwsze zajęcia w roku szkolnym 2017/2018 odbędą się 16 września. Plan zajęć dla wszystkich klas zostanie zamieszczony na stronie internetowej we wrześniu.


Autor: Tomasz Trusiak 01 Aug, 2017
Szanowni Nauczyciele,  drodzy Uczniowie i Rodzice 


kolejny rok szkolny dobiegł końca  ... i już rozpoczeliśmy  długo wyczekiwane wakacje....


Autor: Tomasz Trusiak 24 Jul, 2017

Szanowni Państwo,

przede wszystkim chciałabym Państwu podziękować za ten pierwszy rok razem. Miło mi było Państwa poznać!

W zakończonym roku szkolnym, w naszej bibliotece przeprowadzono inwentaryzacje zbiorów, a w klasach pierwszych zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne. Przed ostatnimi zajęciami zostały przesłane do rodziców uczniów klas 1-3 informacje o zaległych książkach. Przez ten rok zbiory biblioteczne powiększyły się o:

 • podręczniki do klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej
 • podręczniki dla klas 4-5 SP, gimnazjum oraz liceum do języka polskiego, historii oraz geografii, w tym rowniez atlasy
 • część książek przekazanych przez rodziców w darze. 

Po otrzymaniu wiadomości z zaległościami wielu z Państwa stanęło na wysokości zadania i skontaktowała się ze mną osobiście lub mailowo w celu ustalenia dalszego postepowania. Wszystkim Państwu serdecznie dziękuje!

Tą drogą chciałabym podzielić się informacja odnośnie zwrotu kwoty za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie podręcznika przekazanego uczniom szkoły podstawowej, jaką MEN dnia 19 maja 2017 opublikowało na swojej stronie. Zgodnie z tą informacją szkoła może  wymagać od rodziców ucznia zwrotu kwoty kosztu zakupu tego podręcznika.

Ze względów logistycznych prosimy o nie dokonywanie wpłat na konto szkoły, ale o kontakt we wrześniu z bibliotekarzem lub bezpośrednio przekazanie jednej z poniższych ksiazek:

„Plastusiowy pamiętnik” - M. Kownacka  
„Szewczyk Dratewka” - J. Porazińska  
„Jacek, Wacek i Pankracek” - M. Jaworczakowa
„Jak Wojtek został strażakiem” - Cz. Janczarski
„Przygody Koziołka Matołka” - K. Makuszyński, M. Walentynowicz
„Puc, Bursztyn i goście” - J. Grabowski
„Cudaczek – Wyśmiewaczek” - J. Duszyńska

Przekazać można zarówno nowy jak i używany, ale dobrze zachowany egzemplarz, np. zakupiony na allegro lub ze zbiorów własnych.

Koszt przekazanej lektury nie powinien przekroczyc poniższego kosztu poszczególnej części podręczników do klasy I, II i III:  

 • 4,34 zł za każdą z czterech części „Naszego elementarza” do klasy I szkoły podstawowej
 • 4,21 zł za każdą z dziewięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy II szkoły podstawowej
 • 2,35 zł za każdą z dziesięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy III szkoły podstawowej


W przypadku podręczników do klas wyższych SP lub do gimnazjum proszę każdorazowo o kontakt. Informację można przesłać również mailowo: biblioteka.spkm@gmx.de .

Z góry dziękuję za okazane zrozumienie i współpracę.

 

W tym miejscu pozostaje mi życzyć wszystkim Państwu miłych i bezpiecznych wakacyjnych wojaży oraz udanego startu w nowy rok szkolny!
 

Pozdrawiam i do zobaczenia

Ramona Walterbach-Fidantsis

Nauczyciel-bibliotekarz

Więcej wpisów
Share by: